İmplant

İmplant nedir?

 

Diş eksikliklerinin tedavisi amacıyla kullanılan çene kemiğine yerleştirilen diş kökü yerine geçen metal vidalara implant denir. İmplantlar; ana gövde ve implant üzerine yapılacak dişin tutunmasını sağlayan abutment adı verilen üst yapı parçası olmak üzere 2 parçadan oluşur.


Günümüzde kullanılan implantların çeşitleri nelerdir?

 

Kemik içerisine yerleştirilen implantlar vida, silindir, plaka vb. değişik şekillerde üretilmektedir. Günümüzde en sık kullanılan şekli, doğal dişin köküne büyük benzerlik gösteren, diş kökü şeklindeki vida implantlardır. Bu implantlar sayesinde köprü ve hareketli protezlere gereksinim ortadan kalkmaktadır.

 

İmplant tedavisi kimlere uygulanabilir?

 

Önemli bir sistemik hastalığı olmayan (örneğin kanamaya neden olabilecek kan hastalıkları, insüline bağımlı diabet vb) ve implant uygulaması için gerekli çene kemiği miktarına sahip her bireyde implant tedavisi yapılabilir. Ayrıca yeterli çene kemiğinin olmadığı durumlarda kemik eklemesi, sinus yükseltmesi vb. uygulamalar sayesinde implantlar yapılabilmektedir.
 

İmplant tedavisi nasıl ve nerelerde yapılır?
 

 İmplant uygulaması öncesinde implanta hazırlık amacı ile ağız içerisinde varolan dişeti hastalıklarının tedavi edilmesi ve ağız bakımı seviyesinin arttırılmasında yarar vardır. İmplant uygulaması lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. İmplant dişetinin üzerinden açılan küçük bir alandan hazırlanan implant yuvasından, özel aletler yardımıyla çene kemiği içerisine vidalanır. Tek implantın uygulanması yaklaşık olarak 15-20 dakika sürmektedir. İmplant uygulamasını takiben dişeti eski yerine küçük dikişler ile yerleştirilir. Bu dikişler 1-2 haftada alınır.


İmplant uygulamasından sonra implantüstü protez uygulaması için ne kadar beklemek gerekir?


 İmplant uygulamasını takiben üzerine yapılacak implantüstü protez için bekleme süresi 0-6 ay arasında degişmektedir. Bu süreyi etkileyen en önemli unsur, kemik kalitesidir. Kemik kalitesinin çok iyi olduğu durumlarda implant uygulamasının yapıldığı gün hiç beklemeden implantüstü protez yapılabilmektedir. Bu sayede bir günde eksik dişinizi yeniden kazanabilirsiniz. Bununla birlikte bekleme süreleri genellikle alt çenede 2-6 hafta, üst çenede ise 6-8 hafta arasında değişmektedir. Kemik kalitesinin çok kötü olduğu nadir durumlara ise protez için bekleme süresi, 6 aya kadar uzayabilmektedir. 


Diş implantlarının avantajları nelerdir ?
 

İmplant uygulaması sayesinde implant uygulanan dişlerin yanındaki dişlerde bir işlem yapılmasına gerek kalmaz. Klasik köprü protezlerinde ise boşluğun yanındaki dişlerinde kesilmesi gerekmektedir. Örneğin tek diş eksikliğinde tek implant yeterli olurken, klasik köprüde boşluğun yanındaki dişlerde kesilerek üç dişi içeren bir uygulama yapılması gerekir.
Günümüzde, diş implantları sayesinde eskiden hareketli protez kullanan pek çok hastada artık sabit köprüler kullanabilmektedir. Ayrıca total dişsizliğin olduğu durumlarda yapılan ve implantlar ile desteklenen implantüstü protezler sayesinde klasik protezlere göre çok daha az hareket eden ve daha rahat kullanılan protezler elde edilir.


İmplantüstü protezlerin köprülere karşı avantajları nelerdir?
 

 İmplantüstü protezler ile köprü protezlerinden daha estetik sonuçlar elde edilebilmektedir. Ayrıca klasik köprü protezlerinde zaman içerisinde ortaya çıkabilen dişeti çekilmesi kemik kaybı vb. istenmeyen durumlara implantüstü protezlerde daha az rastlanır.
İmplanüstü protezler sayesinde eksik dişinizin yanındaki sağlam dişlerinizde bir işlem yapılmasına gerek kalmaz. Bunun yanısıra klasik protezlerde yaşanabilecek konuşma zorlukları gibi sorunlardan implantlar sayesinde kurtulmak mümkündür.


Dişeti hastaliği olanlara implant tedavisi yapılabilir mi?
 

Yapılabilir. Ancak implant uygulamasının öncesinde varolan dişeti hastalığının tedavi edilmesinde ve ağız bakımının çok iyi bir seviyede olmasında yarar vardır.


Kemik ogmentasyonu nedir?


İmplant uygulamasının başarısını sağlayan en önemli faktör, uygulamanın yapılacağı bölgedeki çene kemiğinin yeterli miktarda, yoğun, sert ve sağlam olmasıdır. Kemik miktarının az olduğu durumlarda dişetinin üzerinden açılan bir alandan kemik eklemesi yapılır. Bu sayede kemik dokusunun hem yüksekliğinde hem de kalınlığında implant uygulaması için gerekli olan kemik hacmi sağlanır. Bu işleme "kemik ogmentasyonu" adı verilir. Kemik ogmetasyonu sayesinde artık geçmişte implant uygulanamayan pek çok olguda artık başarılı implant uygulamaları yapılabilmektedir.


Sinüs Ogmentasyonu nedir?
 

İmplant uygulamasının başarısını sağlayan en önemli faktör, uygulamanın yapılacağı bölgedeki çene kemiğinin yeterli miktarda, yoğun, sert ve sağlam olmasıdır. Üst çene azılar bölgesi, gerek kemik kalitesinin çok iyi ve yeterli olmaması gerekse de sinüs adı verilen hava boşlukları nedeniyle implant uygulanmasını zorlaştırır. Sinüs tabanının dışarıdan bir kemik desteği ile yükseltilmesi ile implant uygulamasına olanak tanıyan kemik seviyesi sağlanır. Bu işleme "sinüs ogmentasyonu" veya "sinüs yükseltmesi" adı verilir.