Ağız Bakımı

Dişlerimi nasıl fırçalamalıyım?

 

Dişlerimizi fırçalarken; diş fırçamızı yarısı dişimize yarısı dişetimize gelecek şekilde yerleştirdikten sonra, fırçamızı kaldırmadan küçük titreşimler ile dairesel hareketler yaparak üst çenede aşağıya alt çenede yukarıya doğru hareket ettirerek dişlerinizi süpürerek temizlemeniz yeterlidir. Bu hareketi her diş boyunca 5-10 kez tekrarlamanız gerekir. Dişlerimizin üst yüzeylerinde ise tüberkül ve fissür adı verilen tepe ve çukurcukları temizlemek için ileri geri ve sağ sol hareketler yapabilirsiniz.
Belirgin dişeti çekilmesi olduğu durumlarda ise dişlerinizi fırçalarken diş fırçanızı öncelikle dişeti çekilmenizin olduğu bölgedeki dişetinizin üzerine koyarak daha sonra diş fırçanızı dişlerinizin üzerine doğru süpürme hareketi ile hareket ettirerek diş ve dişetlerinizi temizlemeniz gerekir . Bu sayede ince ve hassas olan dişeti kenarının korunması amaçlanır.

 

Dişipini nasıl kullanmalıyım?

 

Diş fırçalaması ile dişlerinizin 5 adet yüzeyinden ancak 3 tanesini etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz. Diş çürüğünün ve dişeti hastalığının en çok görüldüğü yerler olan dişlerin ara yüzeyleri diş fırçaları ile yeterince temizlenemez. Bu nedenle arayüz temizliği yapmak çok önemlidir. Günümüzde bu amaçla diş ipleri, arayüz fırçaları, ağız duşu kullanılmaktadır.